Kablo Hayatımızın Her Alanında

Kablo Hayatımızın Her Alanında

Kablo, yaşamın neredeyse her alanında kendine yer bulmaktadır. Üretimi, temel anlamda enerji kabloları ve haberleşme kabloları olarak iki başlıkta açıklamak mümkün. Kablo ve teller hem sanayi hem de ticari faaliyetler için büyük önem taşımaktadır. Elektrik kabloları ve telleri elektrik akımını iletmeye yarayan, dışı yalıtkan bir madde ile kaplanmış iletken olarak tanımlanmaktadır.

Otomotiv, uçak ve gemi sanayisinde kablolar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak kablo ve teller elektrikli makinelerin önemli bir girdisidir. Özellikle elektrik motorlarında, jeneratörlerde ve transformatörlerde elektrik kabloları geniş kullanım ağına sahiptir.

2 milyar doların üzerinde ihracat

Kablo sektörün 100’ün üzerinde üretici ve ihracatçı bulunuyor. Bu üreticilerin çoğu ihracat yapıyor ve yaklaşık yarısı TSE Belgesi’ne sahip firmalardan oluşurken, kalan yarısı ise hiçbir kalite belgesi olmayan ve merdiven altı üretim diye tabir edilen standart dışı üretim yapan firmalardan oluşuyor. İMMİB verilerine göre; sektör 2014 yılında yüzde 0,5’lik düşüşle 2 milyar 178 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Kablo ihracatını sırtlayan Alçak Gerilim Enerji Kabloları, 2014 yılını 2013 ile benzer seviyelerde 1 milyar 507 milyon dolarlık ihracat ile tamamladı.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://www.unkakablo.com.tr/wp-content/uploads/2017/08/urun_banner-1.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}